Use-case: 3D skenovanie pomocou štruktúrovaného svetla a kamier značky Basler
3D skenovanie | 3D skenovacie systémy si nachádzajú stále väčšie uplatnenie v kreatívnej oblasti, či už ide o reklamný, filmový alebo herný priemysel. V porovnaní s manuálnym 3D modelovaním ponúka časovo efektívnejšie riešenie, najmä pokiaľ ide o tvorbu 3D modelov komplexných, asymetrických a organických tvarov. Spoločnosť 3D artis využíva túto technológiu na tvorbu predmetov prevažne na marketingové a kinematografické účely. Zaujímavosťou je aj rekonštrukcia podoby 200 rokov starej drevenej sošky zvanej Příbramka. Celé portfólio nájdete tu.
Na naskenovanie fľaše s komplexným reliéfom bolo použité skenovanie pomocou štruktúrovaného osvetlenia. Uvedený skenovací systém vyniká presnosťou skenovania hladkých, plochých alebo farebne jednoliatych povrchov. Na zhotovenie 3D skenu je potrebný projektor, kamera, kalibračná doska a program určený na kalibráciu a kontrolu komponentov.
Na zvýšenie presnosti snímania boli zvolené dve päťmegapixelové monochromatické kamery značky Basler s globálnou uzávierkou. Na prekrytie priehľadného skla bola použitá sublimačná farba v spreji, ktorá po uplynutí určitej doby vyprchá a nevyžaduje pracné čistenie objektu po skenovaní.
Prečítaj si taktiež: Use-case: Laserová profilometria v archeológii