Robotika niekedy a dnes | Čo sa zmenilo?

Robotika nás sprevádza v našom svete už veľmi dlho.

Slovo "robot" prvý krát použil Karol Čapek v jeho divadelnej hre R.U.R ktorú napísal v roku 1920. Slovo "robot" teda tento rok oslavuje storočnicu.  Aj keď sa samotné slovo nezmenilo, to ako človek vníma robota a čo robot dokáže prešlo veľkým vývinom. Za začiatok robotiky, ako ju poznáme, môžeme považovať robotickú kačicu pochádzajúcu z Francúzka. Kačica dokázala gágať, mávať krídlami a  konať niekoľko pohybov špecifických pre kačku. Táto kačka však bola na míle vzdialená moderným robotom. Dnes môžeme roboty nájsť na každom rohu. Doma,v laboratóriách, nemocniciach, na farmách či vo výrobe.

Ako sa vyvíja robotika?

Ľudia sa snažia roboty naprogramovať tak, aby zvládali operácie na ľudskej úrovni. Existujú tri hlavné kategórie, v ktorých sa robotika vyvinula.

1. Spolupráca medzi robotom a človekom

Ľudia často vnímajú robotov ako niečo, čo ich má nahradiť. To však nie je pravdou. Budúcnosťou sa ukazujú kolaboratívne roboty, ktoré spolupracujú s ľuďmi. Takéto roboty spájajú ľudskú precíznosť a mechanickú presnosť. Zvýšenie počtu snímačov umožňuje nasadzovať roboty aj na miesta, kde by doteraz neboli schopné pracovať. Takéto roboty sa dokážu prispôsobiť podmienkam, ktoré vládnu okolo a v závislosti od toho napríklad meniť svoje pohyby. Kolaboratívny robot FANUC

2. Zlepšenie autonómneho pohybu

V súčastnosti je väčšina robotov okolo nás "nehybná".

Vykonáva operácie na jednom mieste alebo iba na vyhradenej trase ako autonómne dopravné vozíky (AGV) vo fabrikách. Len malé percento robotov sa môže pohybovať relatívne voľne. Takéto "voľné" roboty by sa v budúcnosti mohli používať napríklad na doručovanie zásielok na malé vzdialenosti v mestách. V súčastnosti sa takéto technológie už využívajú v oblastiach, kde je malá šanca, že sa robot poškodí. V jednom s našich nedávnych článkov sme tiež predstavili voľne sa pohybujúceho robota "Spota" od spoločnosti Boston Dynamics.

Pozri tiež: ROBOT od Boston Dynamics ako OVČIAK | Spot

3. Inteligentnejšie roboty

Inteligencia robotov je priamo úmerná  množstvu použitých snímačov.

Druhá strana mince je však softvér. Programátori z celého sveta ustavične pracujú na čo najlepšej umelej inteligencii, ktorá by sa dokázala priblížiť chovaniu človeka. Pre robotov sú však ťažké aj pre nás pomerne jednoduché úlohy ako rozlišovanie objektov. Sú však aj oblasti, kde sa roboty nikdy nepriblížia ľuďom. Prežívanie smútku či radosti sa roboty pravdepodobne nikdy nedočkajú. Humanoidný robot

Pár slov na záver

Roboty sa stále viac stávajú našimi každodennými pomocníkmi.

Inteligentnejšie roboty, autonómna mobilita či spolupráca medzi robotom a človekom sú hlavné kategórie, v ktorých sa robotika zlepšila. Naše roboty sú ale na míle ďaleko od tých zo sci-fi filmov. Raz sa možno dočkáme robotov, ktoré budú okolo nás chodiť po ulici. To je však budúcnosť, a tak zatiaľ roboty naďalej doma vysávajú, zvárajú automobily a pracujú na miestach pre človeka nebezpečných :-) .

Zdroj:

Autor: Matej Seman | Daily Automation