#06 Projektovanie výrobných systémov a procesov

Projektovanie výrobných systémov a procesov predstavuje zložitú a cieľavedomú činnosť, ktorá je ovplyvňovaná veľkým množstvom faktorov.

V súčasnosti sa s touto prácou podrobne zaoberajú hlavne priemyselní inžinieri, ktorí projektujú, implementujú, plánujú a riadia komplexné integrované výrobné systémy a zabezpečuje ich vysokú výkonnosť, spoľahlivosť, plnenie termínov a riadenie nákladov v nich.

Hlavná práca priemyselných inžinierov pozostáva aj z plánovania, riadenia, zlepšovania a tvorenia. Projektovanie výrobných systémov sa dnes uskutočňuje v tíme. Nie je vhodné, tak ako v minulosti, oddeľovať od seba napr. projektovanie technologickej časti, materiálového toku a informačného toku. Dôležitou súčasťou projektovania je dnes práve projektovanie ľudí, ktorí dnes pracujú v samostatných výrobných tímoch, ktoré nevzniknú automaticky, samovoľne, ale treba ich starostlivo projektovať. V projekčnom tíme je potrebné počítať predovšetkým so špecialistami z oblasti technológie, konštrukcie, výrobných a dopravných zariadení, s informatikmi, odborníkmi na štatistické spracovanie údajov, simulácie, ale aj s pracovníkmi marketingových oddelení, obchodu a investičného plánovania. Pre lepšie pochopenie súvislostí je vhodné si na začiatok zadefinovať čo znamená slovíčko systém a proces. Toto pochopenie je kľúčové z pohľadu ďalšieho nabaľovania informácií z predmetných oblastí.

Čo je systém a čo proces?

Systém je možné definovať ako určitý celok prvkov resp. častí, medzi ktorými sú vzťahy. A tieto časti sledujú určitý cieľ. Na obrázku 1 sa nachádza základné zobrazenie výrobného systému. Tu môžeme vidieť, že systém je určitý komplexný celok, v ktorom sa nachádza veľa prvkov, resp. častí. Konkrétne sú to:

  • pracoviská, ktoré sú reprezentované strojmi a zariadeniami vo výrobe a montáži,
  • materiálové toky, ktorý zabezpečuje prepravu materiálu a výrobkov medzi pracoviskami, manipuláciu s nimi na pracoviskách a ich skladovanie,
  • informačné toky, ktorý zaisťuje prenos, uchovávanie a spracovanie informácií,
  • technický servis, ktorý predstavuje v hlavnej časti údržbu strojov a zariadení, následne aj nástrojové hospodárstvo, zásobovanie, starostlivosť o pracovníkov – ochranné pracovné prostriedky, spracovanie odpadov, energetiku a mnohé iné,
  • ľudia, ktorí reprezentujú všetkých pracovníkov v továrni, t. j. manažéri, majstri, operátori, údržbári, zásobovači, personál logistiky, upratovací personál, strážnici (SBS) a pod. Práve od ich spôsobu práce, organizácie, komunikácie, dodržiavania noriem a dohovorených pravidiel závisí najviac, ako efektívne bude celý systém pracovať.
Výrobný systém