#11 Umiestnenie ochranných zariadení | Priame priblíženie
Bezpečná vzdialenosť je jeden z najdôležitejších atribútov pri zabezpečovaní automatizovaných pracovísk. Hlavným cieľom pri zabezpečovaní bezpečnostnými prvkami je predísť kolíziám alebo úrazom. Na to aby bolo zabezpečenie dostatočné je potrebné vybrať správny typ bezpečnostného prvku a správne ho umiestniť. Umiestnenie ochranných zariadení musí byť v dostatočnej vzdialenosti na to, aby zariadenie dokázalo vypnúť nebezpečnú funkciu stroja skôr, ako sa osoba dostane do nebezpečného priestoru. Za nebezpečný priestor sa považuje pracovný priestor daného zariadenia v ktorom môže dôjsť k úrazu.
Bezpečná vzdialenosť je predpisovaná normou STN EN ISO 13855:2010. Po výbere vhodného ochranného zariadenia by malo byť toto zariadenie umiestnené v súlade s požiadavkami danej normy.
Na správne určenie bezpečnej vzdialenosti je potrebné, ešte pred začatím návrhu zabezpečenia, určiť o aký typ priblíženia ide. Sú známe 3 základné typy priblíženia k nebezpečnému priestoru:
- Priame priblíženie,
- Nepriame priblíženie,
- Priblíženie pri ktorom je nutné otvoriť ochranný kryt s blokovacím zariadením bez zaistenia.
Priame priblíženie
Za priame priblíženie sa považuje priblíženie pri ktorom je možné vstúpiť do nebezpečného priestoru priamo, to znamená že, vstup do nebezpečného priestoru nie je zabezpečený žiadnym oplotením alebo mechanickou prekážkou.
Umiestnenie ochranných zariadení pri priamom priblížení je možné rozdeliť do 5 krokov, ktoré je potrebné splniť, aby bolo zabezpečenie správne.
Krok 1. Zvoliť vhodné ESPE - bezdotykové elektrické snímacie zariadenie
Pri výbere vhodného ESPE (bezdotykové elektrické snímacie zariadenie) je potrebné zvážiť akú úroveň zabezpečenia podľa PL (Performance level rating) alebo SIL (Safety integrity level) chceme dosiahnuť. V závislosti od tejto úrovne je potrebné zvoliť vhodné ESPE na to, aby toto zabezpečenie spĺňalo požadované kritéria. Úroveň zabezpečenia daného ochranného zariadenia predpisuje výrobca tohto zariadenia. ESPE zariadenia sa rozdeľujú na AOPD - aktívne optoelektronické ochranné zriadenia a AOPDDR - aktívne optoelektronické snímacie zariadenia s difúznym odrazom. Medzi takéto ochranné zariadenia patria svetelné závory, laserové skenery, jednolúčové svetelné závory a bezpečnostné kamerové videnie.
Krok 2. Určiť smer priblíženia
Pri umiestnení ochranných zariadení sa rozlišujú 3 základné typy umiestnenia:
- Vertikálne umiestnenie,
- Horizontálne umiestnenie,
- Umiestnenie pod uhlom,