COBOT vs ROBOT | Aké sú výhody a rozdiely medzi nimi? | FANUC
Coboty verzus Roboty | Výrobcovia si naprieč všetkými odvetviami uvedomujú, že robotika je oblasť, do ktorej sa naozaj oplatí investovať. Mnoho z nich si však kladie otázku, aký typ robota je pre nich najlepší. Rozhodnutie pritom závisí hlavne na výrobných potrebách a stanovených cieľoch.
Priemyselné roboty zastanú ťažkú a nebezpečnú prácu Priemyselné roboty sú presne tým, čo si predstaví väčšina ľudí - veľký a ťažký robot, ktorý zvládne zdvíhať podvozky automobilov 24 hodín denne, bez toho aby na neho musel ktokoľvek dávať pozor. Priemyselné roboty plnia nudné, špinavé a nebezpečné úlohy oveľa rýchlejšie a presnejšie, než bežní robotníci.
Coboty dovoľujú ľuďom využiť svoju kreativitu Spolupracujúce roboty, tzv. coboty s ľuďmi skôr kooperujú, než aby ich priamo nahrádzali. Rovnako ako ich priemyselné náprotivky, coboty sú navrhnuté na to, aby vykonávali úlohy opakujúce sa, monotónne alebo tie, ktoré sú náchylné k chybám. Ľudia sa vďaka nim môžu lepšie sústrediť na svoju prácu, ktorá vyžaduje kreativitu, uvažovanie a kritické myslenie. Odhaduje sa, že coboty v súčasnosti predstavujú len 3% zo všetkých predajov robotov. Malí a strední výrobcovia si však uvedomujú, akú veľkú flexibilitu coboty poskytujú.
Predpokladá sa, že do roku 2025 sa tento počet zvýši na 34%.
Pre podnikateľský úspech je veľmi dôležité pochopenie silných a slabých stránok oboch typov robotov. Výber nesprávneho typu totiž môže obmedziť budúci rast podniku. Naopak šťastná voľba zefektívni výrobu a zníži náklady na niekoľko ďalších rokov.
Roboty pre silu a rýchlosť Priemyselné roboty sú využívané pre svoj silný výkon a veľkú rýchlosť. Vďaka týmto vlastnostiam, v ktorých zďaleka predbehne coboty, zvládajú roboty vysoké zaťaženie aj zložité úlohy. Roboty využíva predovšetkým automobilový, chemický, elektronický a potravinársky priemysel.
Kvôli svojej rýchlosti a sile však potrebujú priemyselné roboty bezpečnostné priemyselné systémy, ktoré dohliadnu na bezpečné plnenie úloh. Integrácia tak výkonného systému spoločne s potrebnými zárukami je preto spojená s vyššou cenou.
Video: Najsilnejší priemyselný robot na svete:
Coboty ponúkajú rozšírené schopnosti Hoci coboty fungujú pri nižších rýchlostiach a úžitkovom zaťažení, rozširujú ľudské schopnosti a prinášajú aj ďalšie výhody.
Často sa tou najúčinnejšou stratégiou javí nie 100% aizácie, ale skôr kombinácia aizácie a operátorov.
Coboty sú lacnejšie a oveľa ľahšie sa integrujú do pracovného priestoru. Nasadenie cobota môže byť ďaleko rýchlejšie a jednoduchčie ako u priemyselných robotov. Čo znamená menej času potrebného k integrácii a školenie v kombinácii s rýchlejšou návratnosťou investícií.
Za určitú úsporu nákladov môžu aj nové spoločnosti, ktoré v snahe uspokojiť dopyt trhu po cobotoch znížili ich cenu. Prílev týchto firiem navyše vygeneroval aj nové nápady. Vývojári tretích strán vytvárajú nové príslušenstvo, softvér a koncové nástroje, ktoré zvyšujú použiteľnosť aj flexibilitu cobotov.
So všetkými pozitívami cobotov môže byť ľahké stratiť zo zreteľa ich určité obmedzenia. Kým rad výrobcov, ako je FANUC, Doosan alebo Yaskawa, zvyšuje úžitkovú záťaž cobotov a presahuje predchádzajúci strop približne 10 kg a 1 - 1,5 m, musia coboty vždy spĺňať normy ANSI, RIA a ISO (ANSI / RIA R15.06- 2012 a ISO 10218-1,2: 2011), ktoré obmedzujú kombináciu rýchlosti a úžitkového zaťaženia na zníženie rizika pre okolitých pracovníkov. Tieto štandardy ďalej zaisťujú, že robot s robotníkmi skutočne spolupracuje. Ak ale vaša aplikácia vyžaduje značné záruky, bude pre vás lepšie využiť priemyselného robota, u ktorého lepšie využijete všetky jeho schopnosti.
Súboje "priemyselný robot verzus cobot" strácajú zmysel.
Oba dva typy robotov sú vo výrobnom prostredí ako doma. Jeden z nich pracuje sám, druhý spolupracuje s ľuďmi. Pri správnom rozhodnutí vám jeden z nich pomôže zlepšiť efektivitu výroby a znížiť náklady.
Rozhodnite sa správne Ako teda zistiť, či má pre váš biznis väčší zmysel cobot alebo priemyselný robot? Najprv si presne ujasnite, čo chcete dosiahnuť, či už ide o podporu výroby, vyššiu bezpečnosť pracovníkov, zníženie chybovosti alebo odstránenie akýchkoľvek problémov týkajúcich sa vášho podnikania. Ďalej si porozprávajte s odborníkmi na robotiku, ktorí vám pomôžu pri hľadaní dostupných možností pre dosiahnutie všetkých vašich cieľov. Na základe získaných informácií vykonajte analýzu. Jej výsledky vás dovedú k vhodnému typu robota.
Zdroj: https://www.sdcaion.com/
Autor: FANUC