Chytré opcie v robotike: využívajte potenciál aizácie naplno!
Takzvané chytré opcie v robotike sú technológie, ktoré umožňujú robotom pracovať s ešte vyššou efektivitou a produktivitou. Prinášajú totiž robotom schopnosť učiť sa a plniť komplexnejšie úlohy bez toho, aby museli byť riadené ľudskými zásahmi. V tomto článku si priblížime, aké sú funkcie chytrých opcií robotov, čo sú ich výhody a aké nájdeme príklady ich využitia v priemyselných aplikáciách.
Príklady chytrých opcií v robotike
Ako to vyzerá v praxi a na konkrétnych príkladoch? Spoločnosť FANUC ponúka sadu chytrých riešení pre roboty, ktoré zlepšujú ich presnosť, nezávislosť a bezpečnosť. Niektoré z týchto riešení sú doplnkovými systémami, ale mnohé sú už integrované priamo do robota alebo jeho riadiacej jednotky.
Napríklad funkcia LVC (Learning Vibration Control) umožňuje robotom identifikovať charakteristiku vibrácií pomocou akcelerometra a optimalizovať svoju dráhu pre plynulý vysokorýchlostný pohyb s minimálnymi vibráciami.
Sekundárne enkódery snímajúce pohyb na nástrojoch a koncových efektoroch zase zlepšujú tuhosť a absolútnu presnosť veľkých robotov pri kritických procesoch.
Snímače Force Sensor umožňujú robotom detekciu sily a momentu pôsobiaceho na koncový efektor v šiestich stupňoch voľnosti, čo im dodáva citlivosť zodpovedajúcu hmatovému zmyslu takmer na úrovni človeka. Vďaka tomu sú roboty schopné vykonávať operácie, ktoré boli predtým vykonávané iba ľudským personálom.
Ďalšie príklady?
Možno ste už počuli o metóde bin picking, ktorej sme sa venovali v jednom z našich článkov. Ide o technológiu, ktorá umožňuje aizovanú manipuláciu s voľne umiestnenými predmetmi. Táto metóda sa často používa v priemyselných aplikáciách, kde roboty musia vyberať náhodne usporiadané súčiastky z kontajnerov alebo krabíc.
Aby bol bin picking uskutočniteľný, využíva sa k nemu systém strojového videnia 3D Vision, čo je kompaktný obrazový senzor s vysokým rozlíšením, ktorý sa pripája priamo k robotu. Systém rozpoznávania predmetov umožňuje robotom vyberať náhodne umiestnené predmety priamo zo zásobníka vďaka tvorbe 3D máp pomocou štruktúrovanej svetelnej projekcie. Nové snímače ako napríklad 3D Area Sensor, dokážu navyše rýchlo rozpoznať aj ťažko detekovateľné objekty (lesklé, viacfarebné a polopriehľadné predmety či objekty bez jasných obrysov).
Za zmienku rozhodne stojí aj vizuálny detekčný systém iRVision, ktorý podporuje pripojenie až siedmich kamier. Vďaka rozpoznávaniu 2D alebo 3D dokáže lokalizovať súčiastky bez ohľadu na ich veľkosť, tvar alebo polohy. Takýtom systém dokáže rovnako prečítať čiarové kódy. V praxi často využívané tiež vysokorýchlostné vizuálne sledovanie linky.
Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra
Zdroj:factoryaion.cz