Autonómne vozidá AGV ako súčasť INDUSTRY 4.0
Odhady hovoria, že dopyt po vozidlách AGV porastie v rokoch 2019-2024 o 17% ročne.Aj keď autonómne riadenie motorového vozidla v doprave je pomerne problematické, autonómne vozidlá si zatiaľ našli svoje miesta v továrňach a skladoch ako "logistické vláčiky". Autonómne logistické vozidlá (AGV) sú jedným zo spôsobov, ako urýchliť a zefektívniť logistické procesy. V tomto príspevku si priblížime, akým spôsobom sú AGV navádzané a ako sa dosahuje bezpečnosť. Budúcnosť spočíva vo využívaní kolaboratívnych robotov umiestnených na autonómnych vozíkoch. Spôsob výroby sa mení. Pribúda viac robotických pracovísk, kooperácie človek-robot, znižujú sa skladové zásoby a vyrába sa just-in-time, ... Tu sa však naskytá otázka intralogistiky a autonómnych vozíkov. V továrňach, kde sú prítomní ľudia, to tiež znamená vysoké nároky na bezpečnosť a predchádzanie zrážkam. Antikolízne systémy vozíkov sú tiež dôležité z hľadiska ochrany majetku a zabránenia zrážkam s inými vozidlami. Budúcnosť spočíva vo využívaní kolaboratívnych robotov pohybujúcich sa na autonómnych vozíkoch, pričom sa môžu premiestňovať z jedného pracoviska na druhé. Autonómne riadenie musí mať presnú navigáciu, informovať o svojej polohe a musí byť bezpečné aj pre ľudí a majetok.
Pozri tiež: Robotika niekedy a dnes | Čo sa zmenilo?
Navigácia a určovanie polohy AGV
- Navigácia a Lokalizácia - Navigácia v priestore môže byť realizovaná viacerými spôsobmi. Jedným z nich je využitie priemyselných senzorov určených na detekciu magnetického poľa alebo farebného pruhu. Ďalší, v súčasnosti veľmi obľúbený spôsob navigácie, je využívanie laserových skenerov, kde hlavným princípom je vytvorenie vlastnej virtuálnej mapy objektu, v rámci ktorej sa následne môže AGV pohybovať. Pri identifikácii a komunikácii sa tiež môžu využívať systémy ako GPS, GSM či UWB a iné.
- Monitorovanie pohybu - Na monitorovanie pohybu sa využívajú technológie vyššie uvedené, pričom môžeme na spresnenie využívať informácie od riadiacich systémov pohonov. V niektorých prípadoch sa môžu využívať doplnkové priemyselné snímače. Tieto informácie o aktuálnej polohe sa následne sústredia v nadradenom systéme (mimo AGV), v ktorom operátor môže sledovať aktuálnu pozíciu jednotlivých AGV, plánovať trasy a podľa softvérových možnosti dokonca aj plánovať logistiku podniku.