nedeľa , február 17 2019
Domov / Tvoje vedomosti / Pohony / Servomechanizmy – Praktické aplikácie

Servomechanizmy – Praktické aplikácie

V článku ( Servomechanizmy – úvod ) sme sa oboznámili so základmi servomechanizmov a uviedli sme si niektoré základné praktické aplikácie. V danom príspevku sa čitateľ viac oboznámi s praktickými ukážkami využitia servomechanizmov.

V predošlom spomínanom článku sme si uviedli nasledovné:

  • prepravné aplikácie(dopravné pásy s presným polohovaním),
  • navíjacie stroje,
  • tlačiarenské stroje,
  • potravinárske zariadenia,
  • osadzovanie elektronických súčiastok a podobne.

Poďme sa pozrieť bližšie na objasnenie niektorých aplikácií.

Riadenie dopravy

V dnešnej dobe je už takmer nepredstaviteľný výrobný podnik bez automatizovaných výrobných zariadení. Ich súčasťou sú bezpodmienečne logistické a iné dopravné zariadenia. Na ich riadenie sa taktiež používajú servomechanizmy. Ide napríklad o Zdvižné zariadenie (ktoré môže byť taktiž súčasťou vysokozdvižných vozíkov), dopravné pásy, stohovací žeriav ako súčasť automatizovaného skladu a podobne.

Automatizované skladové systémy: striedavé servomechanizmy sú používané za účelom riadenia automatizovaného skladovania alebo vychystávania v podniku. Presné polohovanie a riadenie rýchlosti nám umožňuje rýchle a efektívne skladovanie.

Prepravný stroj(zvislý): servomechanizmy v danom prípade  zlepšujú efektivitu zariadenia. Predmety môžu byť za pomoci servomechanizmu presne polohované, a teda môžeme ich zastaviť na presných žiadaných pozíciách. Servomotor so systémom magnetickej brzdy sa používa na zabránenie padaniu predmetov zo stroja pri výpadkoch napájania.

Zdvihákautomatické sklady

Navíjacie zariadenia

Čo sú navíjacie stroje? Predstavme si napríklad továreň na výrobu papiera, fólie a podobne. Tieto materiály sú navíjané na akési bubny, rôznymi operáciami spracovávané a vo finále sú opätovne navíjané za účelom exportu, alebo priamo rezané na požadovanú veľkosť.

mechanizmus navíjacieho stroja

 

 

 

 

Pozrime si príklad zariadení vyžadujúcich si prítomnosť servomechanizmov: rezanie a laminovanie.

rezačkalaminátor

Aplikácie pre potravinársky priemysel

Požiadavky na zvyšovanie kvality a bezpečnejšie spracovanie potravín stále rastú, preto sa servomechanizmy často používajú ako riešenie v mnohých oblastiach potravinárskeho priemyslu.

Baliace zariadenie: pri baliacich strojoch nám servomechanizmy zabezpečujú, že potravinárske výrobky budú hermeticky presne a hygienicky zabalené.

Plnička: Pri plniacich zariadeniach je veľmi dôležité presné dávkovanie. Presné zastavenie fliaš je nevyhnutnou podmienkou, a preto majú servomechanizmy pri takýchto zariadeniach opodstatnenie.

plničkabaliaci stroj

Osadzovanie a kontrola plošných spojov

Pri osadzovaní dosiek plošných spojov sa požaduje vysoká rýchlosť a hlavne vysoká presnosť osadzovania polovodičových súčiastok. Nesprávna pozícia osadenia súčiastky má za následok nefunkčnosť  plošnej dosky. Ich osadenie býva v mnohých prípadoch kontrolované kamerovým systémom, ktorý musí byť navádzaný na presné kontrolné pozície. Aplikácia servomechanizmov je preto vítané.

osadzovací stroj testovanie plosakov

Zdroj

  • www.mitsubishielectric.com
  • obr.: electrical-engineering-portal.com

AUTOR VAŠICH VEDOMOSTI JE:

logo_fa     DailyAutomation500x253_72ppi

Pozri taktiež:

07 – Typy čítačiek kódov (Barcodov)

Ako sme si v predošlom príspevku uviedli, delenie čítačiek kódov je nasledovné: Laserové skenery/ čítačky, Vision/ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X