piatok , september 20 2019
Domov / NEWS Automatizácie / „Čo najneskôr, ako sa dá, avšak hneď, ako je potrebné“ | Murrelektronik

„Čo najneskôr, ako sa dá, avšak hneď, ako je potrebné“ | Murrelektronik

Mico Pro & Emparro ACCUcontrol: Opatrenia na prediktívnu údržbu sa pri komponentoch Murrelektronik navrátia často už pri prvom výpadku, ktorému bolo možné zabrániť

Z hľadiska hospodárnosti strojov a zariadení je smerodajným faktorom možnosť čo najlepšie využiť výkonnosť komponentov vo forme maximálnej doby prevádzky. Murrelektronik kladie preto pri komponentoch elektrického napájania veľký dôraz na to, aby boli tieto vymieňané v optimálnom čase, čo najneskôr, ako sa dá, avšak hneď, ako je potrebné“.

Mico Pro
Mico Pro

Ten, kto využíva komponent až do „trpkého“ konca, riskuje neplánované prestoje stroja. Môže si však byť istý, že konštrukčný diel využil maximálne. Nebude mať však radosť z nákladov, ktoré budú potrebnéčasovo alebo peňažne na opätovné nabehnutie výroby. Skôr defenzívny postup spočíva v tom, že sa komponenty zariadenia vymenia včas, a síce v okamihu, do ktorého bežali s absolútnou istotou. Toto sa dá dobre zorganizovať, má to však svoju nevýhodu, a síce, že sa plytvá zdrojmi.

Koncept „prediktívnej údržby“ je zameraný na nájdenie strednej cesty medzi týmito obidvomi extrémnymi variantmi. Snahou tohto konceptu je jednak plne využiť životnosť, zároveň však nespôsobovať žiadne neplánované prestoje strojov – a je tak teda najekonomickejším spôsobom využívania jednotlivých komponentov.

Príkladom z praxe je spínací zdroj Emparro67 Hybrid na použitie v priemyselnom poli (stupeň krytia IP67). Prístroj poskytuje najširšiu škálu diagnostických údajov, ktoré je možné bez problémov načítať cez rozhranie IO-Link. Tento prístroj monitoruje prúd a napätie, preťaženie, teplotu, skraty a počet štartov. Na základe týchto údajov je schopný prognózovať zostávajúcu životnosť.

Emparro ACCUcontrol: Udržiavanie strojov pri živote

So spínacím zdrojom napájania Emparro 3 ~ 40A sú kontinuálne monitorované aj údaje ako teplota, počet štartov, vyťaženie a životnosť komponentov. Ak dôjde k prekročeniu niektorej z hraničných hodnôt, prístroj vás upozorní vyslaním signálu. Takto môžete naplánovať výmenu v nasledujúcom servisnom intervale.

Emparro ACCUcontrol
Emparro ACCUcontrol

Ďalším zaujímavým riešením je USV Modul Emparro ACCUcontrol, ktorý zaručuje neprerušované napájanie prúdom (a teda sám osebe slúži aj na účely preventívnej údržby). Integruje sa do mimoriadne citlivých inštalácií strojov a zariadení a v prípade výpadku elektrickej energie udržiava stroje a procesy v chode. Modul monitoruje prevádzku a zvyšnú životnosť pripojených olovených gélových batérií a koordinuje štruktúrované dobíjanie, keď nabíjacia kapacita klesne pod určitú hodnotu. Tento proces nabíjania je riadený teplotou s cieľom maximalizovať životnosť batérie. To však stále ešte nie je všetko: Informácie sa dajú načítať cez signálny kontakt alebo cez rozhranie USB.

Pokým v doteraz uvedených komponentoch slúžila funkcia preventívnej diagnostiky predovšetkým pre vlastnú kontrolu, v prípade inteligentného systému na monitorovanie prúdu Mico Pro je pohľad orientovaný na spotrebiče v inštalácii strojov a zariadení. Micro Pro monitoruje jednotlivé kanály a svietiacou LED diódou (a signálom na výstupe) indikuje, keď je spotrebovávaných viac ako 90 percent záťaže určenej pre daný kanál. Tak môžete zasiahnuť do procesov predtým, ako by došlo odstaveniu stroja aktivovaním poistky.  Klasickými oblasťami použitia sú„plazivé procesy“, napríklad v dôsledku zvýšenia spotreby el. energie motorov alebo ventilov počas prevádzky.

Mico Pro® Flexibilné monitorovanie 24 V DC prúdu

Murrelektronik kladie pri svojich produktoch veľký dôraz na možnosť„prediktívnej údržby“, pretože táto podporuje trend smerujúci k 100-percentnej bezpečnosti procesov. Klesá počet výpadkov, resp. sú výpadky rýchlo odstránené. V mnohých prípadoch sa finančné náklady investované do opatrení prediktívnej údržby navrátia už pri prvom prestoji, ktorému bolo možné zabrániť. Spoločnosti, ktoré si včas uvedomia dôležitosť tohto prístupu, zvyšujú svoju konkurencieschopnosť, respektíve ju postupujú svojim konečným zákazníkom. Najmä spoločnosti s procesmi, pri ktorých sú prerušenia prevádzky spojené s vysokými nákladmi a v najhoršom prípade dokonca s nebezpečenstvom, sú veľmi otvorené pre takéto inovácie. Trend naznačujúci, že výrobcovia strojných zariadení nepredávajú už len jednoducho stroja a zariadenia, ale formou určitých modelov financovania aj ich dostupnosť, bude prehlbovať ich prístupnosť voči tejto téme.

Murrelektronik Slovakia s.r.o
Prievozská 4/B, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov
www.murrelektronik.sk  /  info@murrelektronik.sk
+421 2 3211 1127

Pozri taktiež:

Trendy v robotike

Svet automatizácie v roku 2019: Aké sú aktuálne trendy?

Svet automatizácie sa posúva vpred míľovými krokmi. Rok od roku prichádzajú nové trendy a inovácie, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X