streda , júl 17 2019
Domov / NEWS Automatizácie / iTENDO | Inteligentný upínač nástrojov v reálnom čase reguluje proces obrábania | SCHUNK

iTENDO | Inteligentný upínač nástrojov v reálnom čase reguluje proces obrábania | SCHUNK

Vibrácie, stopy po chvení nástroja, zlyhanie nástroja – to, čo doteraz nedalo spávať mnohým operátorom strojov, bude už čoskoro minulosťou: Prostredníctvom inteligentného hydraulického expanzného upínača nástrojov iTENDO predstavujú spoločnosť SCHUNK a startupová spoločnosť TOOL IT celosvetovo prvý inteligentný upínač nástrojov, ktorý monitoruje proces obrábania priamo pri nástroji a umožňuje reguláciu parametrov rezania v reálnom čase.

Inteligentné upínače nástrojov od spoločnosti SCHUNK, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s Technickou univerzitou vo Viedni a spoločnosťou TOOL IT GmbH z Viedne, naplno využívajú potenciál integrovaného monitorovania procesu priamo tam, kde dochádza k vzniku triesok. Spoločnosť SCHUNK túto stratégiu nazýva „Closest-to-the-part“, pričom inteligencia je integrovaná priamo do prvého elementu vybavenia stroja, ktorý nepodlieha opotrebeniu a ktorý sa nachádza najbližšie k obrobku. Inteligentný nástroj, ktorý bude od roku 2019 najprv ponúkaný v kombinácii s hydraulickými expanznými upínačmi nástrojov SCHUNK TENDO, umožňuje kompletnú dokumentáciu procesnej stability, monitorovanie hraničných hodnôt bez obsluhy, detekciu zlomenia nástroja a reguláciu počtu otáčok a rýchlosti posunu v reálnom čase.

„iTENDO je míľnikom v oblasti technológie upínačov nástrojov,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ Henrik A. Schunk. „Po prvýkrát sme skombinovali vynikajúce mechanické vlastnosti našej vlajkovej lode TENDO s možnosťami digitálneho monitorovania procesu.” Podľa Friedricha Bleichera, predsedu predstavenstva Inštitútu výrobnej techniky (IFT) na Technickej univerzite vo Viedni a zakladateľa spoločnosti TOOL IT, umožňuje tento inteligentný upínač nástrojov dosiahnutie doposiaľ jedinečnej synergie: „Technológia „Embedded Systems“ spája maximálnu mieru procesnej transparentnosti s potenciálom autonómnej regulácie procesov bez toho, aby sa používatelia museli zriecť kvality a výkonu osvedčených presných upínačov nástrojov,“ tvrdí Bleicher.

Geometrické a výkonové parametre zostávajú vďaka snímačom nezmenené

Upínače nástrojov s integrovanou procesnou inteligenciou majú rovnaké rušivé obrysy ako konvenčné upevnenia nástrojov. Aj použitie chladiaceho maziva je možné ako zvyčajne. Inteligentný systém vybavený snímačom, batériou a vysielacou jednotkou sníma proces priamo pri nástroji, bezdrôtovo prenáša údaje do prijímacej jednotky v strojovni a odtiaľ cez kábel do regulačnej a vyhodnocovacej jednotky, kde dochádza k vyhodnocovaniu údajov. Algoritmus neustále stanovuje parameter pre procesnú stabilitu. V závislosti od konkrétnej aplikácie možno prostredníctvom webovej služby zadefinovať hraničné hodnoty a príslušné reakcie pri prekročení týchto hodnôt. Kompletné procesné údaje zostávajú v uzatvorenom regulačnom okruhu stroja, vďaka čomu je zaručená maximálna bezpečnosť údajov.

Trvalá kontrola a regulácia procesu

Inteligentný upínač nástrojov počas obrábania neustále analyzuje proces obrábania. Ak je proces nestabilný, tak sa môže v reálnom čase a bez zásahu operátora vykonať zastavenie, zníženie na vopred zadefinované základné parametre alebo prispôsobenie, až kým sa rez znovu nepresunie do stabilného rozsahu. Systém na jednej strane umožňuje kompletnú dokumentáciu a monitorovanie hraničných hodnôt a na druhej strane zlepšenie kvality obrábania vďaka automatickému prispôsobeniu parametrov rezania v prípade vibrácií. Inteligentné upínače nástrojov by okrem toho mali umožňovať analýzu stavu nástroja a zvýšenie objemu obrábania. Systém možno veľmi jednoducho dodatočne namontovať bez toho, aby bola potrebná úprava alebo výmena komponentov stroja. Keďže algoritmy prebiehajú autonómne a operátor zadáva len hraničné hodnoty a reakcie, tak nie je potrebné, aby stanovené údaje posúdil expert. Systém namiesto toho autonómne a v reálnom čase reguluje proces na základe špecifikácií.

Od roku 2019 súčasťou štandardného sortimentu

V prvomkroku ponúka spoločnosť SCHUNK inteligentné upínače nástrojov ako individuálne riešenia pre jednotlivé projekty. Začiatkom roka 2019 sa plánuje štandardizácia v rámci sortimentu upínačov nástrojov. Popri hydraulických expanzných upínačoch nástrojov TENDO majú byť aj ďalšie upínače nástrojov zo sortimentu SCHUNK TotalTooling vybavené inteligentnými snímačmi.

Autor: SCHUNK

Pozri taktiež:

„Čo najneskôr, ako sa dá, avšak hneď, ako je potrebné“ | Murrelektronik

Mico Pro & Emparro ACCUcontrol: Opatrenia na prediktívnu údržbu sa pri komponentoch Murrelektronik navrátia často už …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X