6 mýtov o kooperujúcich robotoch | Fanuc

6 mýtov o kooperujúcich robotoch (Co-boty). Ako je to naozaj ?

Už to budú tri roky, čo spoločnosť FANUC uviedla na trh svojho prvého kooperujúceho robota. Odvtedy vznikol celý rad ďalších modelov od rôznych spoločností. S rozvojom kolaboratívnej robotiky však vznikli aj najrôznejšie fámy a domnienky. Čo je na nich pravda?

Mýtus 1: Kooperujúce roboty- (co-boty) sú drahé Je pravda, že investície do kooperujúceho robota, tiež nazývaného co-bota môže byť zo začiatku pre niektoré firmy citeľná, avšak efekt na seba nenechá dlho čakať. Používanie co-botov znižuje výrobné náklady a investície do tejto technológie sa firmám veľmi skoro vracia.

Súvisiaci obrázokMýtus 2: Co-boty nikdy neodvedú tak dobrú prácu ako ľudia To nie je vôbec pravda. Kooperujúce roboty pracujú s vysokou presnosťou. Aj vďaka tomu roboty na výrobných linkách zvyšujú celkovú produktivitu a kvalitu odvedenej práce. Taktiež majú na rozdiel od ľudí neporovnateľne vyššiu silu a vytrvalosť.

Mýtus 3: Roboty berú ľuďom ich prácu To je veľké nedorozumenie. Hlavný prínos co-botov stojí na vzájomnej kooperácii ľudí a robotov. Zapojenie robotov do procesov síce nahradí časť ľudských zdrojov, avšak zatiaľ čo roboty zastavajú ťažkú a monotónna prácu, ľudia sa vďaka tomu môžu venovať precíznejším a kvalifikovanejším činnostiam. Roboty tak na linke napríklad vykladajú diely a podávajú ju človeku, ktorý následne realizuje montáž. Môže však nastať aj situácia kedy robot montuje a človek vykonáva kontrolnú činnosť. Takýchto príkladov by sme mohli nájsť určite mnoho. Co-boty tak v konečnom dôsledku môžu naopak riešiť problém nedostatku ľudských zdrojov tým, že zastanú prácu, na ktorú je ťažké zohnať zamestnanca.

Mýtus 4: Používanie robotov v tesnej blízkosti človeka je nebezpečné To môže platiť u bežných robotov, u kooperujúcich robotov, alebo inak co-botov však nie. Tie sú vyvíjané práve za účelom, aby mohli pracovať v tesnej blízkosti človeka bez akéhokoľvek rizika. Povrch robota je prispôsobený tak, aby človeku pri kontakte nemohol nijako ublížiť. Robot má v sebe taktiež zabudovaný inteligentný senzorický systém, pomocou ktorého sa dotykom zastaví. Spolupráca ľudí a robotov je naozaj veľmi jednoduchá. Pozrite si ukážku na nasledovnom videu:

Mýtus 5: Spolupráca s co-botmi je pomalá Môže sa zdať, že zavádzanie robotov do výroby môže byť pomalé. Opak je ale pravdou. Pri práci v blízkosti človeka majú co-boty rýchlosť porovnateľnú s rýchlosťou človeka. Existuje však aj možnosť zvýšiť rýchlosť robota pomocou prídavného bezpečnostného senzora vo chvíli, keď sa človek vzdiali. Rýchlosť robota sa potom môže až strojnásobiť.

Mýtus 6: Zavedenie spolupracujúcich robotov do výroby je príliš zložité Ani to nie je pravda. Programovanie robotov Fanuc, respektíve obsluhu kooperujúcich robotov sa dokážete naučiť už počas hodinového školenia. Vďaka pripojenia robotov na podnikovú sieť a internet máte navyše možnosť kedykoľvek zistiť stav výroby z telefónu alebo tabletu.

FANUC Czech s.r.o

www.fanuc.eu/sk factoryaion.cz