nedeľa , február 17 2019
Domov / Tvoje vedomosti / PLC / 08 Programovanie PLC – Počítadla

08 Programovanie PLC – Počítadla

Pri slove počítadlo si všetci určite vieme predstaviť o čom bude nasledovný článok a taktiež určite mnohých z vás už teraz napadne niekoľko praktických využití.

 • Počítadlo vyrobených kusov za mesiac, rok atď.
 • počítadlo kusov na dopravnom páse,
 • počítadlo kusov v zásobníku,
 • počítadlo cyklov určitých automatických operácií a mnoho ďalších.

Základné delenie počítadiel je nasledovné:

 1. CTU – (Count UP) počítadlo smerom nahor
 2. CTD – (Count Down) počítadlo smerom nadol
 3. CTUD – (Count UP/DOWN) počítadlo smerom nahor/nadol

1) Počítadlo CTU

 • – na vstup „CU“ privedieme signál, ktorý zabezpečí inkrementovanie počítadla.
 • – na vstup „R“ privádzame signál, ktorý nám resetuje počítadlo na nulu.
 • – vstupu „V“ (value) priradíme hodnotu – číslo, ktoré keď je rovné aktuálnej hodnote počítadla nám nastaví výstup počítadla „Q“ na log. 1.
 • – „CV“ – current value je aktuálna hodnota počítadla.

príklad počítadla CTU s grafickým vysvetlením:

CTUCTU_example

CTUD_graf

 

 

 

 

 

 

 

2) Počítadlo CTD

CTD

 • – na vstup „CU“ privedieme signál, ktorý zabezpečí dekrementovanie počítadla.
 • – na vstup „R“ privádzame signál, ktorý nám resetuje počítadlo na hodnotu nastavenú na vstupe počítadla „V“.
 • – vstupu „V“ (value) priradíme hodnotu – číslo, ktoré sa nastaví ako počiatočná hodnota počítadla pri jeho prvom spustení, alebo pri privedení signálu na vstup R – Reset.  Po resete počítadla alebo prvom spustení bude teda aktuálna hodnota počítadla „CV“ rovná prednastavenej hodnote „V“. Od tejto aktuálnej hodnoty „CV“ sa každým signálom privedeným na vstup „CD“ hodnota počítadla dekrementuje.
 • – „CV“ – current value je aktuálna hodnota počítadla.

3) Počítadlo CTUD

CTUD

 • -dané počítadlo sa používa obdobným spôsobom ako je počítadlo CTU alebo CTD. Na vstup CU privádzame signál, ktorým chceme počítadlo inkrementovať a na vstup CD privedieme signál ktorým hodnotu počítadla dekrementujeme.
 •  vstupu „V“ (value) priradíme hodnotu – číslo, ktoré keď je rovné aktuálnej hodnote počítadla „CV“ nastaví výstup počítadla „Q“  na log. 1.

 

 

Príklad využitia:

Za príklad uvedieme počítadlo CTUD, ktorý ako už vieme, sa využíva na počítanie nahor i nadol. Ide o jednoduchý príklad počítania kusov na dopravnom páse. Po prejdení súčiastky vstupným senzorom na dopravnom páse pripočítame v počítadle hodnotu 1 a v prípade prejdení súčiastky výstupným senzorom na dopravnom páse hodnotu 1 odpočítame. Takýmto spôsobom vieme zistiť aktuálnu hodnotu súčiastok na dopravnom páse.

pocitadlo CTUD

Princíp: na vstupe CU (počítanie nahor) máme privedený vstupný senzor I1.0 ktorý nám hovorí o prítomnosti kusu na vstupe dopravného pásu. Ak príde signál z daného senzora, hodnota počítadla CTUD sa zvýši o číslo 1. V prípade ak privedieme signál z výstupného snímača – senzor I1.1 na vstup CD počítadla CTUD, znížime hodnotu počítadla o číslo 1.  V prípade, že chceme dopravný pás zinicializovať a resetovať počítadlo, stlačíme tlačidlo Reset_pocitadla I1.2 čím privedieme signál na vstup R počítadla CTUD. V takomto prípade bude aktuálna hodnota počítadla rovná nule. Na vstup V počítadla CTUD zapíšeme napríklad konštantu – číslo, ktoré keď bude rovné aktuálnej hodnote počítadla tak sa nastaví výstup Q – v našom prípade majak_vystraha Q1.0, ktorý nám napríklad môže dať informáciu, že dopravný pás je preplnený. Aktuálnu hodnotu vieme vyčítať z výstupu CV počítadla CTUD.

 Článok pre vás spracoval:

Ing. Peter Marčan, PhD.

DailyAutomation500x253_72ppi

Pozri taktiež:

02 Programovanie PLC – Dátové typy PLC

V nasledujúcom článku si uvedieme niečo o základných dátových typoch PLC s príkladmi ich využitia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X